
Návod na orientačné meranie vlhkosti muriva

1) Kde merať vlhké murivo?
Hodnoty udané pre zdravé a suché murivo sa pohybujú okolo hodnôt 3% - 4% váhovej vlhkosti pre časti domu:
- obvodové murivo nadzemných častí stavby, priečky, priečky v pivniciach alebo suterénnych priestoroch.
Murivo ktorému prislúcha hodnota vlhkosti 3% - 4% váhovej vlhkosti označuje barva ZELENÁ:
2) Hodnoty pre zdravé a suché murivo sú okolo hodnôt cca 6,5%
Hodnoty uvedené pre zdravé a suché murivo sa pohybujú okolo hodnôt cca 6,5% váhovej vlhkosti pre časti domu:
- pivničné (suterénne priestory, pivnice) obvodové murivo podzemných častí stavby mimo priečok a každé murivo aj v nadzemných častiach stavby všade tam, kde k murivu prilieha zemina.
Murivo ktorému prislúcha hodnota vlhkosti cca 6,5% váhovej vlhkosti je označené MODRO
3) Budete potrebovať tieto nástroje:
- Váha s váživosťou od 1g
- Vŕtačka s príklepom vrták 8 - 12mm
- Elektrická alebo plynová rúra (nie mikrovlnná alebo teplovzdušná!)
4) Vyvŕtate murivo
Vyvŕtate murivo - tehla, bravčovina, pieskovec, opuka atď .. z vlhkosťou postihnutého miesta z hĺbky cca 5 - 15 cm v nadzemných častiach najlepšie cca 10 cm nad podlahou (obr. 1 vľavo), v pivniciach potom cca strede výšky múrov a vyššie (obr. 2 vpravo). Odvŕtame omietku (omietku nemeriame!) a vyvŕtané vlhké murivo zachytíte na lopatku.
5) Vyvŕtané vlhké murivo
Vyvŕtané vlhké murivo vložíme na ohňovzdornú misku, vložíme na váhu a odvážime presne 20g vlhkého muriva! POZOR! NEZABUDNITE ODPOČÍTAŤ VÁHU MISKY! Čím presnejšie budete vážiť, tým presnejší bude konečný výsledok! Aj menšie odchýlka alebo nepresnosť vo vážení razantne skreslí konečný výsledok! (Pozn .: miska musí zniesť vypékanie! - porcelán, varné sklo, kov)
6) Vyvŕtané murivo vložíme do rúry
Vyvŕtané murivo vložíme aj s miskou (Porcelán, sklo, kov) do rúry predhriatej na 120°C. Rúru zavrieme a vypékame vyvŕtané murivo po dobu 15 minút pri teplote 120°C. Po tejto dobe misku vyberieme a necháme vychladnúť.
7) Vyvŕtané, už vysušené murivo vložíme aj s miskou na váhu
Vyvŕtané, už vysušené murivo vložíme aj s miskou na váhu a opäť presne zvážime. POZOR! NEZABUDNITE ODPOČÍTAŤ VÁHU MISKY! Čím presnejšie budete vážiť, tým presnejšie bude konečný výsledok! Aj menšie odchýlka alebo nepresnosť vo váženi razantne skreslí konečný výsledok! Výsledok váženia si zapíšeme!
8) Výpočet vlhkosti v murive
Základný vzorec pre výpočet váhovej vlhkosti muriva znie:
váha vlhkého muriva - váha muriva po vysušení | × 100 = XY % váhovej vlhkosti |
váha muriva PRED vysušením |
PRÍKLAD (ako príklad sú použité hodnoty z obrázkov):
20 − 18,5 |
× 100 = 7,5 % váhovej vlhkosti |
20 |
POZOR!
Pri meraní je nutné čo najpresnejšie dodržať všetok postup. Pri nesprávnom vážení vzoriek muriva môže dôjsť pri výpočte k veľkej nepresnosti konečného výsledku.
Odporúčame presnú DIGITÁLNU VÁHU S ROZLÍŠENÍM OD 1g!
Odporúčame vykonať súbežne 2 merania zo zhruba rovnakého miesta vo vlhkej stene pre presnejší obraz o výške vlhkosti vo vašom murive. V murive sa môžu vyskytovať soľné vrecká ktoré skreslí výsledok. V prípade vysokej hodnoty namerané v murive opakujte vŕtanie o cca 30 cm vľavo alebo vpravo od pôvodného vrtu. Tým sa vyhnete soľnému vrecku! Ak je druhá vzorka už v poriadku, je murivo suché a výsledok skreslilo práve soľné vrecko do ktorého ste sa zrovna navŕtali!
Prajeme Vám suché domovy!